WILLA, REZYDENCJA

Zwiedzając historyczne budynki rezydencjonalne zastanawiamy się, co sprawia, że odczuwamy niekłamaną przyjemność przebywania w takich miejscach. Wydają się takie naturalne i proste, a kryją w sobie taką wielość wrażeń, których nie do uchwycić jednym spojrzeniem. Jeśli jesteśmy w przededniu budowy własnego domu, który chcielibyśmy uczynić elegancką rezydencją, to w domyśle powstaje pytanie, czy współczesna architektura potrafi nadać podobnie urokliwy i ekskluzywny klimat budynkom i ich otoczeniu, bez popadania w pretensjonalność i historyzujący kicz? Słowem: jak stworzyć klimatyczne Miejsce - a nie lepszy lub gorszy budynek, przy mniej lub bardziej rozległym ogrodzie.
Jeszcze w latach 20' XX wieku modernistyczne wzornictwo potrafiło w ramach klasycznych reguł kompozycji wykształcać klimat miejsca – np. w postaci śródmiejskiej kamienicy, czy podmiejskiej willi. Potwierdza to tezę, iż skrzyżowanie współczesnego wzornictwa i klasycznych reguł kompozycji nadal rodzi wartościowe owoce. Klasyczne reguły kompozycji odzwierciedlają bowiem naszą psychologię widzenia, sposób w jaki oko i mózg postrzega przestrzeń, i w tym sensie są ponadczasowe. Kolejne epoki nakładają nań tylko swoje „modne sukienki” wynikające z nowych potrzeb i aktualnych możliwości technicznych.

Miejsce to coś więcej niż tylko budynek, to wzajemne przenikanie wszystkich elementów kompozycji: wykorzystanie potencjału lokalizacji, logiki rozplanowania wnętrza, harmonijnej bryły, wprowadzenie odpowiedniego światła do pomieszczeń, jakość powietrza, widoku z okna, przenikanie z ogrodem i jego układem, także tym jak nas wita budynek swoim ogrodzeniem, widokiem z furtki na wejście.
Luksusu nie stworzy wyłącznie zastosowanie dobrej jakości materiałów, to w dużej mierze niezwykła dbałość o szczegóły i ich powiązanie w nadrzędną całość. Widok płomieni na kominku zimą i chłodny cień tarasu latem, to też elementy budujące klimat miejsca, jest ich zresztą znacznie więcej, bowiem wiele z nich wnosi również przyszły domownik w postaci swoich pasji, czy unikalnych kolekcji przedmiotów - współtworząc charakter Miejsca. Jeśli dodamy do tego odpowiednie materiały, tak aby budynek starzał się nabierając patyny, a nie ulegał degradacji, ponadto chcemy, by mądrze wpisał się w sąsiedztwo, a jego elegancja wynikała z prostoty - to jest to niebanalne wyzwanie projektowe.

Rzeczywiście, uzyskanie współcześnie atmosfery Miejsca wymaga niecodziennego wysiłku zarówno od Inwestora, jak i projektanta architekta, a ściślej grupy projektantów pod jego nadzorem realizujących harmonijnie zarówno projekt wnętrz, projekt zieleni, projekty konstrukcji i niezbędnych instalacji, bowiem ważny jest nie tylko każdy detal, każdy szczegół, ale nade wszystko ich wzajemne powiązanie z głównym założeniem obiektu. To właśnie harmonia, czyli zrównoważenie kompozycyjne wszystkich elementów jest siłą tworzącą klimat klasycznej elegancji. Ładne jest to, co zawiera w sobie ład. Garść efektownych „pomysłów” na poszczególne fragmenty - to za mało. Każdy detal ma pracować na rzecz całości. Niezależnie czy, jest to brama wjazdowa, podświetlenie wejścia do budynku, czy kominek w salonie – są to tylko elementy dopełniające kompozycję większej całości. Wszystkie te wątki spina w całość główny projektant, czyli architekt, tworząc projekt kompleksowy. Zrównoważenie - to cecha dojrzałej twórczości. To znacznie trudniejsze projektowo niż ekstrawagancja. Oczywiście jak wszystkie wielkie wyzwania, projekty wymagają współpracy odpowiedzialnych partnerów. Podejmij trud budowy Swojego Miejsca.

     Zapraszam do współpracy - architekt Zbigniew Palma

Umów się na spotkanie

tel: (+48) 501 354 482

e-mail: biuro@palmaline.pl

Formularz kontaktowy

ZOBACZ PROJEKTY ONE POWSTAŁY DLA TAKICH UWARUNKOWAŃ

POWIĄZANE Z TEMATEM