DOM - SZUKAM PROJEKTU

Zastanawiasz się jak zbudować dom, a właściwie jaki Dom powinien powstać na Twojej działce, jak wykorzystać jej potencjał i najpełniej zaspokoić własne potrzeby, czyli jaki projekt jest Ci potrzebny? Pomimo przeglądania wielu stron z „projektem gotowym” nie możesz znaleźć właśnie tego , który powinien stanąć na Twojej działce. Dzieje się tak ,gdyż wbrew pozorom, przydatny Ci projekt musi spełnić całkiem sporo warunków o bardzo różnym charakterze:

  • Lokalizacyjne - tj. szerokość i głębokość posiadanej działki (w tym nietypowe kąty), spadki terenu jeśli takie wystąpią, kierunku północy w relacji do drogi. Nadto wszelkiego typu uwarunkowania wynikające ze specyfiki Twojej działki: nawodnienie i nośność gruntu, istniejące drzewa, hałaśliwa droga, sąsiedztwo uciążliwego warsztatu, czy interesujący widok, który chcesz podziwiać z salonu.
  • Użytkowe - czyli struktura Twojej rodziny, jej potrzeby i zwyczaje (np. sauna, muzykowanie, księgozbiór), rodzaj pracy ( np. w domu), ilość pojazdów, uprawiane sporty, i wiele innych potrzeb, które sprawiają że Ty i Twoja Rodzina jesteście Niepowtarzalni.
  • Ekonomiczne - czyli Twój budżet - co określi ilość m2 powierzchni użytkowej, oraz jej postulowany standard. Przyszłe koszty eksploatacji to również Twój budżet – tyle że odłożony w czasie. Tak naprawdę jako architekt doradzam Ci jak rozsądnie wydać twoje pieniądze, bywa że oszczędności całego życia.
  • Eksploatacyjne - Twój Dom będzie stał 50 a może 100 lat - chcesz by ładnie się starzał, nabierał „patyny”, a nie ulegał degradacji – potrzebujesz porady doświadczonego architekta jakie materiały są zdrowe i trwałe.
  • Estetyczne - masz swoje upodobania i wyobrażenia nie tylko o wyglądzie Twojego Domu, ale też o jego wnętrzu, o sposobie w jaki łączy się z ogrodem, o tym jak się spotyka z ulicą przy której zamieszkasz i wielu innych elementach, które stworzą niepowtarzalny charakter miejsca – Twojego Miejsca w przestrzeni. Potrzebujesz znacznie więcej niż tylko projekt budynku.
  • Prawne -  tj. zgodność z warunkami zabudowy jakie otrzymałeś z odnośnego urzędu np. procent zabudowy działki, szerokość elewacji frotowej, ilość kondygnacji wysokość budynku, kąt połaci dachowej, czasem użycie wskazanego materiału na dachu lub elewacji.

    Tych sześć haseł kryje blisko 40 cech najczęściej spotykanych a opisujących specyfikę działki i potrzeb przyszłego użytkownika, (a może ich być znacznie więcej). Żeby je wszystkie rozpoznać zawsze zaczynam od obejrzenia działki - pozwala to w pełni wykorzystać jej potencjał i zniwelować niedogodności – idealne działki występują wyłącznie na obrazkach. Wzajemne powiązanie już tylko kilku wymienionych cech tworzy niepowtarzalny obraz Twoich potrzeb i możliwości Twojej działki – dlatego właśnie tak trudno wybrać gotowy projekt, mimo obejrzenia kilkudziesięciu propozycji powstałych dla zupełnie innej działki i innego użytkownika. Dyskretny dopisek jaki im towarzyszy „ akceptujemy wszelkie zmiany w projekcie” - manifestuje w istocie ochotę pobrania Twoich pieniędzy – przy świadomości autora, że sprzedany projekt może nie spełniać Twoich istotnych potrzeb, oznacza też odmowę współpracy (i współodpowiedzialności) przy tworzeniu Twojego niepowtarzalnego Miejsca, w myśl hasła „kliencie - wybrałeś - teraz radź sobie sam”.
Wybierając projekt gotowy należy pamiętać, że bywa tańszym rozwiązaniem jedynie wówczas jeśli chcesz wybudować dokładnie taki dom jak w projekcie. Każda fragmentaryczna 'modernizacja' rujnuje całościową logikę budynku, (konstrukcyjną, estetyczną itd.) wywołując kaskadę dodatkowych kosztów. Warto wiedzieć, iż 'projekt gotowy' nie jest 'gotowy' , gdyż nie zawiera „Szczegółowego planu zagospodarowania działki”, oraz niezbędnych projektów przyłączy instalacyjnych, toteż nie pozwala na uzyskanie pozwolenia na budowę bez dodatkowych kosztów. Nie oferuje też profesjonalnego wsparcia przy załatwianiu wszelkich formalności. Pozbawiony jest możliwości fachowej porady, także w trakcie budowy jako nadzór autorski. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy – 

Zapraszam do współpracy - architekt Zbigniew Palma

Umów się na spotkanie

tel: (+48) 501 354 482

e-mail: biuro@palmaline.pl

Formularz kontaktowy

ZOBACZ PROJEKTY ONE POWSTAŁY DLA TAKICH UWARUNKOWAŃ

POWIĄZANE Z TEMATEM